Yapı Dünyası Gelişmeye Devam Ediyor

Yapı Dünyası Gelişmeye Devam Ediyor

Yapı Dünyası Gelişmeye Devam Ediyor

İnşaat dünyasının en önemli problemlerinden biri olan garantili ve sağlam inşaat işlemleri, son çıkan kanunlarla belediye denetiminde yürütülmektedir. Demir atma ve beton atma belediye, yalıtım, elektrik tasarrufu ve su tasarrufu konulu enerji kimlik belgesi işlemleri, Yenilebilir Enerji Müdürlüğü denetimindedir. Müteahhitler, resmi sınırlara göre bina inşaatı gerçekleştirmektedir. Arsa sahibi ile noter huzurda yapılan anlaşma ile Müteahhitlik İşleri kategorisinde, müteahhitler, binayı söz verilen zamanda teslim etmek zorundadır. Belediyenin onayladığı projeye göre bina yapılmadığı zaman, belediye o binayı yıkabiliyor. Bu nedenle, müteahhitler, binaların yapım işlemlerinde, her zaman için projeyi takip ediyor.

  Projeye Göre İnşaat Hizmeti Veriliyor

            Çatıya kadar ve en son işleme kadar, resmi prosedüre göre yapım işlemi gerçekleşiyor. Enerji tasarrufunun bina kategorisinde artırılması için çıkarılan enerji kimlik belgesi kanunu gereğince, müteahhitler A sınıfı, B sınıfı ve C sınıfı kategorisine giren binaları inşa etmek zorundadır. Aksi halde, bağlı bulundukları belediyeden ruhsat alamamaktadır.

            Belediyelerden ruhsat alamayan müteahhitler, arsa sahiplerinin hak ettiği dairelerin tapusunu da alamamaktadır. müteahhitlik işleri kategorisindeki firmalar, ruhsat ve tapu kategorisindeki resmi kurallara göre bina inşa etmek zorundadır. İnşaat dünyasında güven, kalite ve hız her geçen gün artıyor. Bu artışa paralel olarak da talep de artıyor. Akıllı daire seçenekleriyle, kalite ve fiyat kategorisi, daha üst noktalara yükseliyor. Bu kategoride, işini iyi yapan ve güvenilir hizmet veren bütün şirketler, her geçen gün bu sektörde yükselmeye devam ediyor.

  Yapı Dünyası Gelişmeye Devam Ediyor

            Ev, apartman, villa ve iş yeri gibi bir çok mekanların inşa işlemleri, son zamanlarda çok büyük bir hız kazandı. müteahhitlik işleri kategorisindeki bu işler, inşaat kategorisinde çıkan yeni kanunlar ve yeni teknolojik araçlar, gelişmenin en önemli nedenlerini teşkil etmektedir. Hz. Adem’den bu yana insanlar barınma ihtiyacı hissediyor. Günümüzde ise bu ihtiyaç birinci sıraya yerleştir.

            Güvenilir müteahhitlik hizmeti veren firmalar, günümüzde büyük bir atılım gerçekleştirdi. Müteahhitlik işleri, ülkemizde, başkasına ait olan bir arsa üzerine, belli bir fiyat üzerinden anlaşarak, bina yapma işlemidir. Arsa sahibinin arsası imarlı olmak zorundadır. Ayrıca yapı izni, proje, etütler ve benzeri bütün işlemleri, arsa sahibi gerçekleştirmiş olmalıdır. Bütün gerekli bütün işlemleri yerine getiren konunun uzmanı firmalar, kat karşılığı arsaya bina yapabilirler. Müteahhitler, ‘anahtar teslim’ kategorisinde de bina yapıyorlar. Yani belli bir fiyatta anlaşıp binayı teslim ederler. Ya da, arsa sahibine arsanın metrekaresine göre daire vererek işe başlarlar. Arsa sahibinin dairesini verir ve bütün inşaat müteahhidin tasarrufuna kalır.

            Arsa için metre kare, ev ve dükkan için daire ve dükkan anlaşması yapılır. Kentsel dönüşüm işlemlerinde, belediye, inşaat yapım işlemlerini müteahhitlere verebilir. Bu durumda, tapu cinsi daire, ev veya arsa olan kişilere, daire, ev ve arsa vermek zorundadır. Evi olan ancak tapu cinsi arsa olanlarla, arsanın metrekaresi üzerinden anlaşma yapılmaktadır.